Nigdy nie można przecenić znaczenia obciągania i centrowania tarcz ściernych. Obciąganie przywróci zdolność cięcia materiałów ściernych na powierzchni ściernicy. Obciąganie należy wykonać po centrowaniu lub gdy powierzchnia ściernicy utraciła zdolność cięcia. Podczas operacji obciągania są usuwane niechciane pozostałości, takie jak luty i cząstki stali, z powierzchni ściernicy. Obciąganie usuwa również pewną niewielką część materiału wiążącego i odsłania (otwiera) ziarna materiału ściernego, umożliwiając w ten sposób skuteczne szlifowanie.
Centrowanie to procedura mająca na celu wyeliminowanie niepożądanego „bicia” po zamontowaniu tarczy ściernej. Proces centrowania najlepiej jest wykonać na mokro.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery rodzaje obciągaczy:
1) Obciągacze diamentowe jednopunktowe
2) Obciągacze diamentowe wielopunktowe
3) Obciągacze diamentowe do formowania
4) Impregnowane obciągacze diamentowe
Obciągacze diamentowe do diamentowania ściernic ze spoiwem żywicznym lub ceramicznym.
Profilowanie obciągaczem diamentowym do zastosowań w kształtowaniu ściernicy przy szlifowaniu jednostkowym. Obciągacze te mają krawędź wykonaną z naturalnego diamentu, czy obecnie z syntetycznego diamentu polikrystalicznego CVD, ale także z diamentu monokrystalicznego MKD.
Te dwa ostatnie rozwiązania z powodzeniem zastępują diament naturalny, który jest obecnie coraz mniej używany.
Obciągacze wielopunktowe do precyzyjnego obciągania ściernic ze spoiwem ceramicznym lub żywicznym. Te diamentowe narzędzia do obciągania mogą być wykonane w formie płytek, dzięki czemu możemy zaoferować diament naturalny, diament polikrystaliczny CVD lub diament monokrystaliczny MKD. Te dwa ostatnie są obecnie coraz częściej stosowane ze względu na większą stabilność, mniejsze zużycie i możliwość dostosowania rozkładu i ilości diamentów.
Obciągacze diamentowe jednopunktowe o różnej wielkości karatów, do obciągania tarcz ściernych o spoiwie ceramicznym lub żywicznym.